Masseter Botolinum Toksini

Botolinum Toksini

Masseter botolinum toksini, bilinen adıyla diş sıkma botolinum toksinidir. Masseter botolinum toksini, çenenin arka tarafında bulunan ve çiğneme işleminde en çok çalışan kas olan masseter kasına yapılır.

İdeal çene-çene hattı yapısı oval bir biçime sahip iken masseter kasını diş sıkma gibi durumlar sebebi ile fazla kullananlarda çalıştıkça güçlenen ve büyüyen masseter kası ve bazen de yapısal olarak büyük hacimli masseter kası sebebi ile yüz daha keskin, köşeli ve maskülen bir görünüme sahip olabilir. Alt yüzdeki köşeli kare görünümün kişileri rahatsız etmesi ve çene kaynaklı sağlıklı problemler yaşanması nedeni ile günümüzde masseter botolinum toksini ortaya çıkmıştır. Masseter botolinum toksini son zamanlarda en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Masseter botolinum toksini sayesinde alt yüz daha estetik hale getirili, çene hattı ile yüzün uyumu sağlanır ve yüz daha biçimli, estetik ve simetrik bir görünüm kazanır.

Masseter botolinum toksini, hem fonksiyonel hem de estetik amaçla uygulanan bir prosedürdür. Çenemizin arka tarafında kulağımızın hemen önünde bir şerit şeklinde masseter kasımız uzanmaktadır. Masseter kasımızın esas görevi çiğnemedir. Bu kasın aşırı çalışması ve kasılması 2 önemli probleme sebep olur.

  • Birincisi fonksiyonel problem olan diş sıkma, diş gıcırdatma ve çene ağrılarıdır. Bu durum daha da ilerlerse dişler ve çene eklemi hasarı ve bu bölgelerde ağrılar da olabilmektedir.
  • İkincisi ise estetik problemdir. Bu kasın aşırı aktif olması kasın kalınlaşmasına sebep olur. Kasın kalınlaşması sonucu yüz ovali bozulur. “V” şeklinde olması gerekirken kare şeklinde olur ve istenilen estetik çizgiden uzaklaşır. Kadınlarda arzu edilen, çekici yüz yapısı aşağıya doğru incelen “V” şeklidir.

Masseter kasının içine yapılan botulinum toksin enjeksiyonu sonrası kas eskisi kadar kuvvetli kasılamamaya başlar. Böylelikle diş sıkma ve çene ağrıları bir süre için sona erer. Tamamen ortadan kalkması için tekrarlayan birkaç uygulama önerilir. Kas kasılma şiddeti azalınca kas hacim olarak da küçülür ve yüzdeki kare görüntü gidip incelen görüntü elde edilir. Botolinum toksini tedavisinin etkisi yaklaşık 10 günde başlamakta olup 4-6 ay devam etmektedir. Hem diş sıkmaların azalması hem de incelmenin sağlanması için 4-6 aylık periyodlarla birkaç ardışık uygulama önerilmektedir.

Masseter kasına yapılan bu işlem ile hem diş sıkma, çene sesi ve gıcırdatma problemlerinden kurtulup, hem de çene köşelerinde incelme elde edebilirsiniz. Köşeli, kare alt yüz görünümü yerine çene hattında V görünümü hakim olur. Eğer siz de diş sıkma ya da çene ağrısı problemleri yaşıyorsanız ya da çene hattınızın görünümünden memnun değilseniz Purest Clinic ekibi ile sorunlarınızı kolay bir uygulama ile çözüme kavuşturabilirsiniz

Hızlı Form