Çene Dolgusu

Dolgu

Çene yüzümüzün alt 1/3’ünde bulunan ve güzellik algısında önemli rolü olan bir alandır, ancak yüz güzelliğindeki önemi çoğu zaman unutulmaktadır. Çene şekli, insan yüzünün görünümünü şekillendiren ve simetrik görünüm kazandıran bölgedir.

Bazı kişilerde çene kemiği genetik olarak az gelişmiştir ve bu sebeple olması gerekenden küçüktür. Bazen ise yaşlanma sebebi ile çene kemiğimiz yıkıma uğrar ve eskisinden küçük hale gelir. Çenemizin olması gerekenden küçük olması durumunda dişlerimizin kapanmasında dengesizlikler oluşur, küçük çenemizi telafi etmek için çene kasımız olması gerekenden daha fazla çalışır ve çene derisinde kırışıklıklar, çukurlar ya da orantısızlıklar görülebilir. Çenenin olması gerekenden geride olması çene hattının sınırlarını belirsiz yapar, jowl denilen sarmakları arttırır ve gıdının olduğundan büyük görünmesine sebep olur. Bu da yüzün yandan güzel görünmesini engeller. Yüze daha çekici ve belirgin bir görünüm kazandırmak için çene bölgesinde uygulamalar yapılmaktadır. Çenesinde problem olan hastalarda çene kası çok çalıştığı için yüzeyde düzensizlikler fazla görülür. Hem bu nedenle, hem de çene altı dokular fibrotik olduğu için dolgu maddesini cilt altına vermek botolinum toksini uygulaması sonrası kolaylaşmaktadır. Bu sebeplerle botolinum toksini ve dolguyu beraber uygulamak daha iyi sonuçlar doğurur. Çene botolinum toksini, şekil bozukluklarını ve simetri bozukluklarını ameliyatsız bir şekilde kolay bir şekilde çözebilmektedir. Çene dolgusu ise çeneye arzu edilen şekli vermede son dönemlerde ameliyatsız ve ağrısız bir yöntem olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir.

Çene bölgesindeki en sık rastlanılan problemler şekil bozukluğu, hacim eksikliği, çene büyüklüğü, orantısız görünüm, çene hattı çizgisi belirsizliği ve gıdı bölgesi sarkmasıdır. Çene dolgusu ile hem şekil bozuklukları giderilir hem de çene olması gereken boyuta getirilir. Böylelikle daha genç ve dengeli bir görünüm elde edilir. Çene dolgusu işlemi ameliyatsız kolay uygulanabilir ve ağrısız olan bir işlemdir. İnce uçlu iğneler ile dolgular istenilen bölgeye enjekte edilir ve yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Çene dolgusunun hiçbir yan etkisi bulunmadığı için işlem gündelik aktiviteleri sınırlamaz ve işlem yaptırıldığı belli olmaz. Sadece çene dolgusu işleminden sonra küçük kızarıklıklar olabilir ancak kısa sürelidir. Çene dolgusunun çene hattındaki görünüme etkisi 1 hafta içinde görülmeye başlanır. Etkisi yaklaşık 6-8 ay sürmektedir ve bu süreden sonra çene dolgusunun etkinliği yavaş yavaş azalmaktadır. Çene dolgusu etkinliği geçtikten sonra tekrar uygulanabilir bir işlemdir.

Çene dolgusu işleminden sonra ile yüz görünümü V şeklinde, daha biçimli, daha fit ve daha orantılı bir görünüm kazanır. Aynı zamanda çene bölgesindeki kırışıklıklar ve gıdı sarkmaları çene dolgusu ile giderilerek daha genç bir görünüm kazanmak mümkündür. Cerrahi işlemler çene görünümü için kalıcı çözümler sunar ama ameliyat, anestezi uygulaması gibi daha girişimsel işlemler gerektirir. Çene dolgusu ile estetik ve çekici çene görünümüne pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer siz de çenenizin görünümünden memnun değilseniz ve yüzünüze çene dolgusu yaptırmak istiyorsanız, Purest Clinic’in uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Hızlı Form