Çatlak Tedavisi

Dermatoloji

Çatlak bütün insanlarda sıklıkla rastalnılan ve tedavisi en zor olan dermatolojik problemlerden biridir. En sık ergenlik ve hamilelik döneminden sonra rastlanmaktadır ancak her zaman oluşumu mümkündür.

Çatlaklar, genellikle kişilerin hızlı kilo alıp verme dönemlerinde ortaya çıkar. Ancak çocukluk ve ergenlik dönemlerinde hızlı boy uzaması ve hızlı büyüme dönemlerinde de çatlaklar oluşabilir. Gebelikte de kilo alımı ve karın büyümesine bağlı gerilmeler yeni çatlakların oluşmasını tetikler. Hacimsel olarak genişleyen yağ dokusu cildi gerginleştirir ve cilt altı kolajen ve elastin liflerin yapısı bozularak ciltte çatlak görünümü oluşur. Vücudun her yeri etkilenebilir. Karın, kalça, bacak, kol ve sırtta çatlaklar oluşabilir. Kişiler sıklıkla çatlak görünümden rahatsızlık duymaktadırlar. Çatlaklar için uygulanacak en başarılı strateji oluşmalarını engellemektir. Sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü burada önem taşır. Ancak ergenlikte hızlı boy uzamaları dönemlerinde ya da gebelikte alınan kilolarda sağlıklı beslenme bir yere kadar etkilidir. Cildi çok iyi bir şekilde nemlendirmekte cildin kalitesini ve esnekliğini arttırır ve çatlak oluşma riskini azaltır. Çatlakları oluştuktan sonra ise tedavi süreci zordur. Çatlak görünümünü azaltmak için kremler kullanılsa da kremlerin çatlak görünümü üzerindeki etkinliği azdır. Ameliyatsız ve ağrısız çözüm olarak lazer işlemi ile yapılan çatlak tedavisi en iyi ve en hızlı estetik çözümü sunmaktadır.

Fraksiyonel karbondioksit lazer ve altın iğneli radyofrekans cihazı çatlak tedavisinde etkisi yüksek olan cihazlardır. Çatlak tedavisi uygulanırken lazerdeki ısı etkisi ile kolajen uyarılır ve kolajen ile beraber elastik liflerin aktivasyonu artırılarak ciltte sıkılaşma ve yenilenme sağlanır. Cilt derisindeki yenilenme sayesinde yüzeyde görülen çatlaklarda azalma meydana gelir. Çatlakların tamamen yok olması oldukça zor bir işlemdir o yüzden görünen çatlakları minimum seviyeye indirmek ana amaçtır. Bu görünümü elde etmek için de en etkili yöntem lazer uygulamalarıdır. Lazer tedavisi ile cilt yenilenir ve çatlak görünümü azalır. Lazer çatlak tedavisinin seans sayısı kişinin ihtiyacına ve isteğine göre planlanmaktadır. Ortalama süresi ise çatlak tedavisi için 4- 6 seanslık uygulamalardır. Lazer çatlak tedavisi uygulamasında seanslar arasında 1-1,5 ay olabilmektedir, bu süre ihtiyaca göre belirlenir. Çatlak tedavisi uzun soluklu ve sabırlı olunması gereken bir tedavidir ve tedaviye genellikle kış ya da sonbahar aylarında başlaması tavsiye edilir. İşlemden sonra güneşe maruz kalmak uygulama yapılan bölgeyi tahriş edebilir. Lazer çatlak tedavisinin yan etkisi bulunmamaktadır ve birkaç seans sonra gözle görülür azalma olmaktadır.

Lazer çatlak tedavisi en derin ve eski çatlak izlerinde dahi azalma yaratır. Eğer çatlak görünümünden şikayetçi iseniz siz de lazerler ile çatlak tedavisi için uzman ekibi ve cihaz donanımı ile Purest Clinic’ten detaylı bilgi alabilirsiniz.

çatlak tedavisi
çatlak tedavisi

Hızlı Form